İleri sürüş teknikleri takla atma

İleri sürüş teknikleri takla atma

İleri sürüş teknikleri takla atma sebepleri ve ne olur da otomobil takla atar. Otomobiller hızlandıkça alttan rüzgarın girmesi sonucu hafiflemektedir. Otomobil üreticileri takla atmayı önleme amaçlı ilk olarak kontrol sağlamak gerekliliğini düşündüler. Bu anlamda direksiyonda bilinçli olarak boşluk bırakıldı. Bu sayede herhangi bir çukur yada kasisten geçerken otomobil içinde sarsıntı yaşadığımızda kollarımız hareket etse dahi otomobil direksiyon boşluğu sayesinde otomobil ani bir yön almadı bu akıllı sistem sayesinde otomobil kullanırken bir milimlik bir direksiyon hatamızla gidip bir duvara çarpmıyoruz aslında.


Aynı zamanda otomobillerin direksiyonu otomobil hızlandıkça daha çok ağırlaştırıldı. Bu konu aslında herkesin yaşadığı ve bildiği bir konu.
Hızlandıkça direksiyonu neden sert tutarız iyice kavrarız.
Direksiyon kontrolü olsun diye. Teknik olarak alttan otomobilinizin tabanına vuran rüzgar otomobilinizi havalandırır.
100 km hızlarda otomobiliniz durduğu yerde 1 ton iken artık 100kg’ dır.
Bu hafiflik hissedilir bir hafifleme olduğu için biz 2 elimizle otomobili sağlamca kavrarız.
Peki bu hafifleme tehlikeli ise başka ne yapmak gerekli.
Yarış otomobillerinde kullanımı daha çok görülen badi kit otomobilinizin yerle yakınlığını arttırır. Bu sayede rüzgar girişini azaltır. Aynı zamanda üstüne takılan spoiler aracın üsten rüzgar almasını sağlayarak otomobilinizi yere baskılar. Bu nedenle sizin otomobiliniz yüksek hızda daha iyi tutunmaya başlar.


Şimdi kısaca takla atma nedenlerine gelecek olursak,


Biz takla atma hadisesini ileri sürüş teknikleri eğitiminde yaşatarak gösteriyoruz. Tabi ki takla atmadan, kısaca burada sadece şu kadarını paylaşmak istedim takılan ayağınız nasıl düşük yürüme hızında size takla attırıyorsa otomobilinizin takılması sonucu takla atarsınız. Aynı zamanda basit kural 45 dereceden daha küçük derecelerde otomobiliniz yan yatmışsa, tabi olarak takla atacaktır.

 

Yorum yapın

Get 30% off your first purchase

X
WhatsApp chat
Şimdi Ara
Konuma Git