Güvenli sürüş teknikleri ve teknoloji

Güvenli sürüş teknikleri ve teknoloji

Güvenli sürüş teknikleri ve teknoloji, ileri sürüş teknikleri teknolojiye katkıda bulunacak mı yada ileri sürüş tekniklerinin teknoloji anlamında yenilgisini yaşayacak mıyız. Biraz da teknolojinin farkındalığını ve yeteneksel artışı bununla beraber ileri sürüş tekniklerinin bu konuda katkısını anlatmak istedim.

İlk olarak teknolojinin ülkemizdeki pahalılıklarını hepimiz bilmekteyiz. Biz biraz bu yönden darbe alan bir ülkeyiz. Teknolojiyi yeterince üretemediğimizden dışa bağımlılık bizi bu konularda maddi olarak zorlamakta. Tabi ki teknoloji insanların hayatını kolaylaştırmak için var. Fakat ülkemizde halen şahin araçlarla sürüş keyfi almaya devam ettiğimizi biliyorsunuz. Güvenli sürüş teknikleri ve teknoloji her sürücüyü çok yakından ilgilendiriyor.

Araçları artık kontrolümüzden almak istiyorlar bunun için kendi hareket kabiliyeti olan ve sensörler sayesinde yolda tutunmayı başaran otomobiller üretildi. Bunun yanında yakın zamanda kaza yapan şoförsüz araç bizi hemen a kaza yaptı gördünüz mü. Ben kontrolün olmadığı araca binmem kendimin kullanması gerek diye bir çok eleştiri aldı. Fakat şu bir gerçek bir otomobil bu şekilde kaza yaptı. Günlük hayatta kendinizin kullandığı araçlar trafikte birçok kaza yapamıyor mu. Bir günde İstanbul’ da yaklaşık 500 araç kaza yapmıyor mu? Bu anlamda teknolojiyi çabuk harcamamak gerek.

Matematiksel sonuçlar iyi araç kullanamadığımızı ispatlıyor. Kaçarımız yok teknoloji bize otomobil kullandırmak istemiyor.
Koşabilirsiniz yürüyebilirsiniz fakat araç kullanma teknolojiye bırakılacak.
Peki şu an için araç kullanımında teknoloji bize neler sundu.
Abs, Esp; ASR vb… gibi birçok aktif  sistem hayatımızda en son incelediğimde 400 kadar aktif sistem bulunduğunu görmüştüm çoğunun ne işe yaradığını inceleyemedim.

Biz bu teknolojilerin ne yaptığını temel prensiplerini bildiğimizden ve farklı birçok otomobili sürdüğümüz ve test etme fırsatı bulduğumuzdan dolayı algılıya biliyoruz.

Bu temel prensibler hakkında size daha sonra bilgilendirmelerde bulunacağım.

Peki bu teknolojiler ileri sürüş teknikleri ile ne kadar doğru kullanıyor. Normal sürücümü yoksa eğitimli sürücümü daha avantajlı. Önemli olan soru bu;
Aslında çok teknolojik bir otomobilse bizim sürüşümüz de sistemlere yardımcı olacak teknikleri bilmeniz çok olumlu bir durum.

Kısacası otomobiller havada uçmadı daha bu nedenle yere temas eden asfaltta yürüyen otomobillerin teknolojisi ne olursa olsun biz ileri sürüş tekniklerini anlamak ve bilmek zorundayız. Sistemler zor durumlarda devreye girer evet, fakat teknoloji henüz sizin o an asfalta basan lastiklerin ve sürekliliği olan kaygan zeminin nerede biteceğini veya az olduğunu göremiyor, anlayamıyor. Burada algılama ve refleks size kalıyor. Sistemler doğa şartlarını henüz yenemedi. Çok yaklaştı ve destek oldu sadece, hatta düz götürmeyi tercih etti gazını kesti. Fakat o an yol düz mü. Virajdasınız ne olacak. Bu nedenle sistemlerin tepkilerini ve ne yaptıklarını makalemizin başında da söylediğim gibi bilmelisiniz. Çünkü bilmediğiniz ve güvendiğiniz teknoloji sizi bir anda eylemsiz bırakabilir ve sizi engelleyebilir.

İşte bu gibi durumlarda araç dönmedi beni dinlemedi gibi düşüncelerle siz bu kaza durumlarından canlı kurtulamaya bilirsiniz. Unutmayın aracınızın kontrolü hale sizde ve kontrol sizde oldukça ileri sürüş tekniklerini öğrenmeniz bilmeniz gerekli.
Bu anlamda teknoloji aslında çok faydalı ve hayat kurtarıcı.

Başka bir makelemiz de teknolojinin üstünde araç kullanma tekniklerine ve ileri sürüş teknikleri konularında ayrıntılı bilgiler paylaşımında bulunacağız.
Okuduklarınızla siz teknolojinin üstünde nasıl araç kullanılır. Yarış tekniklerinden bahsetmeye çalışacağız. Aynı zamanda ileri sürüş teknikleri konusunda neden çok açıklamaya girmediğimizden bahsedeceğiz.
Kısacası otomobil kullanmanın diğer dünyasına göz atacağız.
Fizik kurallarını nasıl aktif kullandığımızdan bahsedeceğiz.

Get 30% off your first purchase

X
WhatsApp chat
Şimdi Ara
Konuma Git