ileri sürüş teknikleri verdiğimiz iller

ileri sürüş teknikleri verdiğimiz iller

İleri sürüş teknikleri eğitimi verdiğimiz iller, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC, Adana,AdıyamanAfyonkarahisarAğrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın,Balıkesir, 
Bilecik, BingölBitlisBolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum,Denizli, Diyarbakır, Edirne, 
ElazığErzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep,Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta,İçel, 
MersinKars, Kastamonu,Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, İzmit, Konya, Kütahya, Malatya,Manisa,
Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, RizeSakarya,Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, 
Tekirdağ, Tokat Trabzon, Tunceli, Urfa Uşak,Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray Bayburt Karaman Kırıkkale, BatmanŞırnak,Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce, Urfa
Kısacası Türkiye’ nin tüm şehirlerinde ileri sürüş teknikleri ve güvenli sürüş teknikleri eğitimi vermiş bulunmaktayız.
Bu anlamda 18 yıldır uğraştığımız ileri sürüş teknikleri eğitimi ile güzel ülkemizde kazaların oranını düşüre bildiysek ne ala…

Prodrv kaza önleyici formül sloganı ile tüm Türkiye’ ye gitmeye devam etmekten mutluluk duyacaktır.

Güvenli sürüş teknikleri nedir

Güvenli sürüş teknikleri nedir

Güvenli sürüş teknikleri nedir, eğitim sürücülerin trafik kazalarına azaltmaya yönelik aldıkları ileri sürüş teknikleri eğitimidir. Burada önemli olan güvenli sürücülük eğitimi anlamında alınan ileri sürüş teknikleri eğitimlerinin yararlılığı dır. Bu anlamda sürücülere standart bilgiler sağlanmamaktadır. Kısacası her firmanın teorik içeriği ve pratik içeriği farklıdır.

Güvenli sürüş teknikleri eğitimi şayet size tat vermedi ise ileri sürüş teknikleri eğitimi almamışsınız sadece bu işten para kazanan ticaretini başarı ile gerçekleştiren bir firmadan almışsınızdır.

Sürüş kalitesini arttırmak anlamında ilk eğitim, güvenli sürüş teknikleri eğitimidir. Burada edineceğiniz bilgiler arasında viraj giriş ve çıkışı, savrulma kontrolleri, kaymadan araç kullanma, kaygan zemin türleri ve teknikleri,  takla atma nedenleri, manevra çalışmaları, engelden kaçma, optik yanılma, fren mesafesini onda bir oranında düşürme, dar alan geçişleri, slalom gibi kontrolü ve apexi öğrenirsiniz. Şayet bunlar yok ise aldığınız eğitim tabi ki sıkıcı ve hatalı eğitim olacaktır.

Güvenli sürüş teknikleri trafikte yaşanan kazaları önlemeye dayalıdır.

Güvenli sürüş teknikleri eğitimini kim alır

Güvenli sürüş teknikleri eğitimini kamu kurum ve kuruluşları, taşıma yapan firmalar yolcu ve yük taşıma, telekomünikasyon, şirket aracı verilen tüm personeller, 112 ambulans şoförleri gibi örneklendirebiliriz. Aslıda tüm otomobil kullanıcılarının alması gereken eğitimdir.

Şartları nedir?

Güvenli sürüş teknikleri eğitimine katılım şartı otomobil kullanmayı bilmektir.

 

İleri sürüş teknikleri uzmanı

İleri sürüş teknikleri uzmanı

İleri sürüş teknikleri uzmanı ile ilgili sürekli telefonlar alıyorum bu konuda birçok kişi ileri sürüş teknikleri eğitimi vermek istemekte olduklarını aynı zamanda ileri sürüş teknikleri uzmanı olmak istediklerini söylüyorlar.

İleri sürüş teknikleri eğitmeni


İleri sürüş teknikleri eğitmeni direk olan kişilerde var.Bu biraz aslına bakarsanız doktor olmak isteyip tıp fakültesini kazanamamak gibi bir durum.
Tabi yukarda verdiğim örnekte doktorlar olduğunu duymadık değil, keza aynı şey bizim sektörde de var. İleri sürüş teknikleri eğitimlerini veren birçok kişi saçma sapan açıklamaları televizyonlarda açıklama olarak sunuyorlar. Bilmeden arkasında kendi uydurduğu teknik bakışı da sunmaktan çekinmeden yapabiliyorlar. Çok cesaretliler bu konularda. Aynı zamanda bu işlerle alakalı gayette kalabalıklar. Öyle olmasa idi bulaşmazlardı zaten.
Şimdi yeni arkadaşlara izlemeleri gereken konuyu anlattım. 6 Ay sigorta istiyorlar bu sigorta ileri sürüş teknikleri yada güvenli sürüş teknikleri eğitimi veren bir ileri sürüş teknikleri firmasında ssk lı olarak çalışmanız gerekiyor.


Aynı zamanda Türkiye otomobil federasyonun düzenlediği yarışlarda birinci olmanız gerekiyor. Bunlarla bir ileri sürüş teknikleri eğitmeni olabiliyorsunuz.
Tabi ki birde yıllık ödemenizin gereken bir rakamda var.
İleri sürüş teknikleri eğitmeni A sınıfı ileri sürüş teknikleri uzmanı, B sınıfı ileri sürüş teknikleri uzmanı ve C sınıfı ileri sürüş teknikleri uzmanı olarak 3 sınıfta kategorileştirmektedir.
Bu şartları sağlama harici tüm şartları aslında Türkiye otomobil sporları federasyonunun kural kitapcığının web sayfasından indirerek öğrenebilirsiniz. Yada arayarak öğrenirsiniz.

Bu anlamda anlatmak istediklerim şimdilik bu kadar, burada size kurallarından bahsettim. Şu an için kitapcığı indirip şartlarına uymanız yeterli.
İşin legal şekli bu saygılarımla…

İleri sürüş teknikleri ve otomobiller

İleri sürüş teknikleri ve otomobiller

İleri sürüş teknikleri ve otomobiller bizim kuşağın zevki diyebiliriz. Günümüzde teknolojinin ön planda kendini herkese kabul ettirmesi sonucunda, işin kolayı hangisi ise teknoloji bizi oraya yönlendirmekte.
Kolay kullanım teknolojinin ilk şartı.

Otomatik otomobiller bu anlamda ileri sürüş teknikleri eğitimlerinde de yaygınlaştı. İleri sürüş teknikleri ve otomobiller  incelendiğinde sürekli lüks marka otomobillerin bir tanesi manüel olsa diye bakıyoruz fakat üretilmiyor. Bunu lamborghini ve ferrari marka otomobillerde direk görürken şu anda bmw ve mercedes ailesinde de aynı. Peki niye sadece kullanım kolaylığı mı?

İleri sürüş teknikleri uzmanı olarak bu soruya cevap verelim şimdi. 2 saniyede bir otomobil 100 km hızlara çıkabiliyorsa bu durumda otomobil manüel olsa idi, sizde ileri sürüş teknikleri uzmanı yada bir yarış piloturallici olsaydınız, siz kaç vites atardınız 2 saniyelik bir sürede ve kaç km hıza ulaşabilirdiniz. Kısacası yeni nesil otomobiller beygir ve torku iyi bir ralli yada yarış pilotundan daha doğru limitlerde ve daha seri kullanıyor. Sebebi kısacası teknoloji, manüel yapıyı elimizden alacak ve almaya da devam edecektir.

Teknoloji, ileri sürüş teknikleri ve otomobiller anlamında sürekli bizi de geliştiriyor. Sensörlü otomobillerin kullanımına başlandı. yakında havada uçan birçok otomobil olacak artık teknolojiden korkmaya gerek yok. Sebebi insanlar kaza yapıyor. Teknoloji kendisi gitsin hata olmasın kazalar oluşmasın diyor.
En iyi oyuncak otomobilimiz evet biliyorum. İnanın ileri sürüş teknikleri eğitimi yada yarış teknikleri eğitimi verirken en iyi oyuncağım la oynuyorum bende, fakat yakında, kendi gidecek otomobillere sahip olduğumuzda, ben oyuncağımı metroya binmiş gibi hissedip yıkamaya dahi götürmeyeceğim.

Şu anda motorin ve benzinle gidiyoruz. Petrol fiyatlarının yüksek olması canımızı sıksa dahi. Biz otomobilimizi şu anda kendimiz kullanıyoruz ve şanslıyız. Gelecekte kullanmadığımız bir otomobil ve motor sesi olmayan ferrariler bizi bekliyor olacak. Bu neden ile kendimizi şanslı hissedelim. Ben kendim otomobilimi kullanmak istiyorum dediğinizi duyuyor gibiyim. Pilot bölge olarak 1979 dan beri yapılıyor aslında bu geliştirmeler. Pilot olarak seçilen kasabada yanılmıyorsam Çin de  trafik kazaları son buldu. Fakat otomobil kullanmayı özledik dediler.

Yaşasın içten patlamalı otomobiller, kahrol teknoloji ileri sürüş teknikleri uzmanı Resul Ergün.

İleri sürüş teknikleri trafik sigortası

İleri sürüş teknikleri trafik sigortası

İleri sürüş teknikleri trafik sigortası, İleri sürüş teknikleri uzmanları olarak ülkemizde uygulaması zorunlu olan trafik sigortasının amacı karşı tarafa verilecek zararın karşılanması olduğunu ve doğru bir kanun olduğunu düşünmekteyiz.

Son dönemlerde artan trafik sigortası hepimizin canını yaktı. 3 bin liralık otomobile 2 bin liralık trafik sigortası ödemek çok can sıkıcı oldu. Peki bu zorunluluk neden vardı. Karşı tarafın zararını karşılamak için, o zaman her sürücü, otomobili ile kazaya açık.

Aynı zamanda kaza yaparsanız zorunlu trafik sigortanız katlayarak artış göstermekte. Yaşa göre daha önceden araç sahibi olmanız trafik sigortanız da rakamsal düşüklükler yaratıyor. Bunları hepinizin bildiğini ve kabullendiğinizi düşünüyorum.

Bölünmüş yollar yapılarak, günümüz araç artışında trafik kazalarını azaltmaya ve trafik yoğunluğunu düşürmeye çalışılmakta.
Tüm yöntemler gelişiyor, metro ve metrobüs sayesinde trafik yoğunluğu toplu taşımaya yönlendiriliyor.

Bu kadarı yeterli mi ?
İleri sürüş teknikleri uzmanı olarak eğitimin önemini vurgulamak adına biz elimizden geleni yaptık. ileri sürüş teknikleri trafik sigortası anlamında düşüş yaşatması gerekli kaza oranları düşüyor ve hasarsızlık sayesinde sigorta daha çok kazanıyor. Bizde daha çok katılımcı ile tanışıyoruz. Aslına bakarsanız sigortada sürücüler de bizde kazanmış olmaz mıyız. Neden İleri sürüş teknikleri trafik sigortası ile birlikte indirim yapılmıyor.

İleri sürüş teknikleri eğitimleri yine çok ilgi görmedi. Peki zorunlu trafik sigortasına 65 yaşındaki refleksi azalmış, araç kullanacak durumda göremeyen sürücülerimize indirim sağlanacağına, ileri sürüş teknikleri eğitimi almış ve başarılı olmuş bir 18 yaşındaki sürücü ile karşılaştırma yapılması gerekmez mi ?
İleri sürüş teknikleri eğitimi alan katılımcı gayet güvenli otomobil kullanır. Trafik kazası yaşama olasılığı düşer. Bu anlamda eğitime destek sağlanması sürücülerin kalitelerini arttırır. Tüm sürücüler ileri sürüş teknikleri eğitimi almak ister. Bilmediği birçok konu öğrenir. Bu sayede Avrupa’ da sürücülerin kaza yapma oranlarına yaklaşma ihtimali oluşmuş olur.

Bizde acemi sürücü kendini kanıtlamak anlamında hızlı sürer. Bizde otomobil arkadaşına atılabilecek en iyi havadır. Bu mantıkla otomobil kullanan sürücüleri bilinçlendirmek. Güvenli sürüş teknikleri ve ileri sürüş teknikleri eğitimleri sayesinde kazandırılabilir.
Ülkemizde ne yazıktır ki, şu anda bu tip bir algı oluşmadı. Kısacası şu anda biraz emanet sürüş teknikleri ile otomobil kullanmaktayız.
Zorunlu trafik sigortasının yanında zorunlu ileri sürüş teknikleri olunca biz ancak rahat otomobil kullanacağız.
Trafikte rahat otomobil kullanmanız dileği ile…

defansif ileri sürüş eğitimi

Güvenli ileri sürüş teknikleri

Güvenli ileri sürüş teknikleri 

Güvenli ileri sürüş teknikleri aslında bir otomobilin tekerlekleri var ise aynı zamanda direksiyon bulunuyor ise, asıl önemli olan güvenli sürüş teknikleri yada ileri sürüş teknikleri eğitiminin farklı dalları değildir. Önemli olan sadece verilen tekniklerin trafikte sizi kazalardan kurtaracak yönleridir. Aslında verilen ileri sürüş teknikleri eğitimlerinden macera değilde, teknik bilgi almanız gereklidir. Tabi otomobil söz konusu olduğunda macera mutlaka olacaktır. Fakat sadece bir macera size katkı sunamaz. Aslında teknik bilgi aldığınızda macera daha çok sürer ve siz trafikte zor durumda kalacağınız bir durumdan nasıl kurtulacağınızı ustalığınıza la birleştirmeye çalışır iken daha çok zevk alırsınız. Yapamadığınızda kızdıracak bir zevktir bu.


Tabiki bu eğitim sürücülüğü olan herkeze uygulanabilir. Burda tek fark sizin veya diğerinin eğitim 
süresininbiraz daha  uzamasına neden olmaktadır.
Bu neden ile korkulacak yada heyecanlanacak bir durum yok aslında tüm ileri sürüş teknikleri eğitiminden sonra katılımcılar rahatlamış ve eğitimi başarı ile tamamlamış bir durumda sertifikaları ile eğitimlerini bitirmiş olurlar.


Katılımcılar kaygan zemin türleri ve savrulma eğitiminde biraz zorlanırlar. Bu doğal bir durum fakat birde biz farklı zemin ayarları ile işinizi daha zorluyoruz. Örneğin, otomobilinizin bir lastiği buza denk geldi, bir lastiği ise kara denk geldi. Siz bu durumla sürekli araç kullanıp viraj alıyorsunuz. En ufak hatanız da otomobil spin atıyor. Tabi ki zor bir durum ama sürekli en ufak hatada otomobilinizin kontrolünü bozabilen bir sürüş size çok değer kazandırır. Gizli bu bu tip zeminlere örnek olmaktadır.  Tüm sorularınızı iletişim bilgisinden arayarak cevap bulabilirsiniz.

ileri sürüş teknikleri prodrive

İleri sürüş teknikleri prodrv

İleri sürüş teknikleri prodrv eğitimleri standart değildir. Aynı teknik algılaması, bilgi ve eğitmenlik kişisel gelişme aktarma kabiliyeti değişkenlikleri göstermektedir. Eğer ileri sürüş teknikleri güvenli sürüş teknikleri eğitimi aldıysanız. Keyifle ve donanımlı şekilde eğitimden çıkmalısınız.
Tabi ki bunun nedeni araç kullanmanın dışına çıkmanızdan kaynaklanır. Bilmediğiniz şeyleri öğrenirsiniz. Aynı zamanda savrulmalar ile dans etmeniz. Sizi büyüler.

Bu anlamda bir bakış açısı uyandırmaz ise prodrv ileri sürüş teknikleri eğitimlerine bekliyoruz. İnanılmaz heyecan alacağınız. Araçtan inmek istemiyeceksiniz. Şimdi ne yapacağız gibi sorular soracağınız ve biz araç kullanmayı bilmiyormuşuz diyeceğiniz. Keyifli ve teknik anlamda koçluk yaparak öğrettiğimiz. İleri sürüş teknikleri ve güvenli sürüş teknikleri ile alakalı birçok farklı eğitim alabileceksiniz.

Prodrv ileri sürüş teknikleri eğitim merkezindeki fark nedir peki…

İleri sürüş teknikleri eğitimindeki fark ilk başta sizi anlamak, hatalarınızı gözlemlemek amaçlı biz hiçbirşey anlatmıyoruz.
Sizin başardığınız birşeyin eğitimini vermiyoruz.
Hatalarınızı gördükten sonra nedenini ve nasıl yapabileceğinizi anlatıyoruz.
Aynı zamanda yapmadığınız hatalarında daha sonra yapabilirsiniz anlamında tüm hataları yaşatıyoruz. Bu anlamda başınıza neler gelebileceğinizi anlıyorsunuz.

Sonra doğru, ileri sürüş teknikleri eğitimi tekniklerini veriyoruz ve asla zamana süreye takılmıyoruz.
Bu anlamda bazı sürücüler ileri sürüş teknikleri prodrv eğitimini kolay anlıyor. Bazı katılımcı arkadaşlar ise daha geç algılıyor.
Süre takıntımız olmadığından bu durum yapamayan geç algılayan kişilerinde algılamasına neden oluyor.
Gerçekçi olarak bu durum tam bir ileri sürüş teknikleri eğitimi oluşturuyor.
Ardından merak ettikleriniz başlıyor.

İleri sürüş teknikleri eğitimi boyunca neden yapamadığınız konusunda ise bütün haraketlerinizde size sebepleri aktarılıyor.
Daha sonra ise normal otomobilde neler yaşayacağınıza geçiş yaşatılıyor.
Kesinlikle 50 km hızlardaki anlamsız ve komik eğitimler verilmiyor.
Katılımcı 90 – 120 km lik hızlarda eğitime tabi tutularak gerçekçi ileri sürüş teknikleri eğitimi alıyor.
Konu başlıkları açısından ve gerektiği kadar verilen eğitimlerimiz de öğrenme garantisi Prodrv.

İleri sürüş teknikleri platformu

İleri sürüş teknikleri platformu

İleri sürüş teknikleri platformu yurt dışında ve ülkemizde uygulamada olan sistemlerdir. Prodrv ileri sürüş teknikleri ve güvenli sürüş teknikleri merkezi olarak, faydasının olmadığını düşünmekteyiz. Bu tarz platformlardan geçen katılımcılara teknik bilgi yerine anlık macera yaşattırılmaktadır. Mahkeme hakimlerinin sorduğu direk sorular şunlardır. Bu soruları sorduğunuzda olay çözüm kazanıyor. Katılımcılar ileri sürüş teknikleri eğitimlerini bu platformlar da aldılarsa şu soruları sormak istiyoruz.

Sen oradamıydın
Evet
Başka kim vardı araçta
Tektim telsizden eğitim veriyorlardı
Telsizden eğitim verirlerken ne anladın
Sadece komut alıyordum
Teknik bir bilgi varmıydı
Hayır sadece denileni anlamaya ve uygulamaya çalıştım.
Peki heyecanlımıydı.
Sular fışkırdı.
Yer sarsıldı ve sirkeledi
Sonra aracımın kontrolünü kaybettim.
Yaşanılan ileri sürüş teknikleri eğitimi işte bu kadar.
Ne kadar sürdü toplam 30 saniye
Kaç kez tekrarlandı 2 kere
Teorik ne kadardı.
Neler anlatıldı
Nerede dinledin
Ne anladın
Test yaptılar ilk başta. Sonra teorik verdiler. Pisti tanıttılar. Sonra aynı testi tekrarladılar.

Şimdi başlayalım bizim neden bu sisteme eleştiri getirdiğimize,

Bu tip ileri sürüş teknikleri ve güvenli ileri sürüş teknikleri platformları. Seri üretim anlamında herhangi bilgi ve emek verilmeden, suların aniden fışkırdığı ve platformun lunapark modu gibi, bir sistemle sirkelenmesi ile sizi mutlaka spine zorladığı, anlatım ve fikirden uzak bir düzenektir. Siz bu sayede eğitmen tutmadan bir telsiz ile araç içindeki telsiz sayesinde haberleşip, şimdi dikkatli ol su fışkıracak, spine dikkat tarzında süprizleri telkin edip çay içerken 50 kişilik güvenli sürüş teknikleri eğitimini bitirebilirsiniz. Günde 500 kişiye de yetişirsiniz.

Peki bu tarz bir durum başınıza sürücü olarak gelebilir mi?

Gelir tabi ki depremde yağmur yağar ve viraj alırken yeryüzü sizi yanal sirkeler ise olabilir. Buda o platformun tam benzeri etkisini yaşatmasa da bu bir benzerliktir diyebiliriz.

Peki bizim derdimiz ne bu konularda yazıyoruz. Kimse bu konuda aklına yorum yapmak gelmezken biz niye dert ediyoruz.

Biz ileri sürüş teknikleri eğitimlerigüvenli sürüş teknikleri eğitimlerinin yaralı olması gerektiğini ve trafik kazalarında azalımların eğitim sayesinde gerçekleşeceğini biliyoruz. İleri sürüş teknikleri eğitimi ve güvenli sürücülük eğitimleri konularında bilgilerimizin o kadar üst seviyede olduğunu ve piyasa eğitimlerinin ticari para kazanmak anlamında binlerce kişinin aldatıldığını bildiğimizden dolayı bu konulara dayanamıyoruz. Keşke bu işten anlamayan ileri sürüş teknikleri eğitimini lunaparka çevirip at jetonu 2 dakika eylen mantığında yapılan ticari eğitim firmaları yerine çarpışan oto gibi jetonlu lunapark işine girselerdi. Yada eylencelik karting. Bu konuda sadece eleştirisel bakan tek ileri sürüş teknikleri uzmanı Resul Ergün, olarak bu saçmalıklara teknik bakış açım ve farkındalığımı belirtmek için yazıyorum. Diğer ileri sürüş teknikleri uzmanları niye ses çıkarmıyorlar. Farkında dahi değiller.

İleri sürüş teknikleri platformu heyecanlıdır. Süresi kısa olması ve hayatınızda başınıza gelmeyecek olması ise kötü yanıdır. Aracınız birden arkadan savrulur durum yaşar, bunu ani yanal vurma ile yaşatır. Bu durum trafik hayatınızda oluşan durum değildir. Savrulma nedenlerini öğretmez. Hatalarınız ile savrulmazsınız.

Hani bunu apexi
Hani nerde bunun değişken apexi
Hani nerde bunun direksiyonun 3 tekniği
Hani nerde bunun nokta freni
Hani nerde bunun debriaj tokatı
Hani nerde bunun yarış çizgisi
Hani nerde bunun ağırlık transferi
Hani nerde bunun optik yanılması
Hani nerde bunun dar alandan geçişi
Hani nerde bunun tuzu biberi
Kısacası hani nerede bunun diye yazdığım teknik başlıklardan kaçını öğretiyorsunuz.
Ve kaçını anlamayarak bu tip bir teknik eğitim yok dediğinizi duyar gibiyim. Ya direksiyonu çevirmenin dahi 3 tekniği varsa, bu 3 teknikle öyle zor anlardan kurtulma şansınız varsa.
Ne dersin.
Resul ERGÜN
İleri sürüş teknikleri uzmanı

İleri sürüş teknikleri ve trafik kazası

İleri sürüş teknikleri ve trafik kazası

İleri sürüş teknikleri ve trafik kazası İstanbul bağdat caddesinde 10 dakika ara ile oluşan 2 kaza dikkatimi çekti. Genel itibari ile bağdat caddesi bir ara gece yarışan genç sürücüler nedeni ile çok revaşda olan bir cadde idi. Şu sıralar denetimi yeterli mi. Biraz göreceli.
Evet eds sistemleri sürücüleri ceza korkusu ile yavaşlattı. Fakat bu maddi ceza sadece kurallara uyan fakir sürücülere biraz daha dikkat kattı. Bu tip sürücüler zaten dikkatli ve kurallara uyan sürücülerdi.

Şimdi ne kazandık sadece trafik cezalarını ödeyerek devlete katkıda bulunmayı. Neden mi böyle diyorum.

İleri sürüş teknikleri uzmanı ve yarış teknikleri eğitmeni olduğumu bilen, arkadaşımın pahalı aracına bindim. Son surat gaza yüklendi. Ben yavaşla dedikçe daha da hoşlandı keyif aldı. Radar var dedim benim için önemi yok dedi. Eşi ise sen bizim eve gelen trafik cezalarını bir görsen diyerek destek verdi. Üst üste kaç eds geçtiğimizi sayamadım. Kırmızı ışıklar yada radar engel olmadı. Ben yapma dedikçe, güvenli sürüş teknikleri yalan hocam diyerek devam etti. Peki arkadaşa bu agrasif sürüşü ne  yaptırıyor sizce…

Tabi ki  maddi imkanları. Sanki trafik cezaları bu tip adamlar için zevk. Peki kontrol için mi yapıldı trafik kameraları yoksa iyi gelir getirdiği için mi…
Direk fikrimi söylemek istiyorum. Bu radar, Eds gibi sistemler çok arttı ve ışıklardan tutunda e-5 ortamında dahi olması insanların gözünü ibreye baktıran bir sürücü moduna soktu fakat bu parası olmayan sürücüler için geçerli. E-5 in 80 km hıza düştüğü hız tahtidin de, marka araç sürücülerin, bu kurala uyduğunu görünce şaşırıyor insan…

Dalgınlıkla biraz hızlandığınız da yazılan bir 400 tl lik radar cezası ise sadece parası olmayan sürücüleri zor duruma düşürüyor. Bu şekilde kazanan sadece cezadan elde edilen gelir. Bağdat caddesi paralı şoförlerin dolaştığı semt. Her yerde kamera var eds var. Hız 50 km denilmiş fakat en çok o caddede ölümcül kaza var.

İstanbulda E-5 de sol şeritte 80 ile gittiğinizde sellektör yiyorsanız. Büyük sorun var.
Çünkü bu sürücülerin çok parası var. Zevk alıyorlar. Otomobillerini halkın içinde deniyorlar.

Yarışlar için biraz daha halka inmek ve profesyonel ortamlar yaratmak gerektiğini düşünüyorum. Derdi olan kendini denemek isteyen arkadaşlara boş ve güvenli bir alan bırakmak gereklidir.

İleri sürüş teknikleri uzmanı Resul Ergün

İleri sürüş teknikleri sertifikası

İleri sürüş teknikleri sertifikası

İleri sürüş teknikleri sertifikası nedir ne işe yarar.
İleri sürüş teknikleri sertifikası aslına bakarsanız. Ana başlık olarak tüm eğitim içerikleri ve verilen belgelerde, yapılan eğitimin üst düzey bakış açısı ve geliştirici eğitim olduğu anlamına gelmektedir.

Güvenli sürüş teknikleri sertifikası

Güvenli sürüş teknikleri sertifikasının üstünde ileri sürüş teknikleri sertifikası ana başlık olarak kullanılır. Yani güvenli sürüş teknikleri eğitimi almış katılımcı aslında ileri sürüş teknikleri sertifikasının ana başlığında güvenli sürüş teknikleri aldığı yazar. Bu anlamda siz ileri sürüş teknikleri eğitiminin bir eğitim çeşidi olan güvenli sürüş teknikleri eğitimini almış oluyorsunuz aslında.


Daha öncede bahsettiğim gibi sürücü kursundan alınan ehliyete benzetebiliriz bunu.
Siz sürücü kursundan istediğiniz ehliyet gurubuna başvurup alabiliyorsunuz. Bizim ileri sürüş teknikleri,sürücü kursu olsun. Ehliyet grupları da alacağınız güvenli sürüş teknikleri sertifikası…


Kısacası açıklayıcı olarak anlatabildiğimi sanıyorum…
Aslında sertifika olarak ileri sürüş teknikleri sertifikası vermiyoruz. Bazı firmalar ileri sürüş teknikleri sertifikası verdiğini ikta etsede böyle bir durum yok.
Sertifika devlet tarafından sunulabilmektedir. Sınav yapılır.


Bizim verdiğimiz konumda tüm onaylı, lisanslı ileri sürüş teknikleri eğitim kurumlarının verdiği belge ileri sürüş teknikleri katılım belgesidir.
Bunun dışında ileri sürüş teknikleri sertifikası verilemez. Kısacası ileri sürüş teknikleri sertifikası diye bir durum yoktur. İleri sürüş teknikleri katılım belgesi vardır. Böyle bir belge veriliyorsa kanunsuzdur.


Peki ileri sürüş teknikleri katılım belgesi ne işe yarar. Artı firma altınıza otomobil verecekse sizden ileri sürüş teknikleri sertifikası istiyor. Hatta eğitim için kendiliğinden gönderen firmalarda var. Bu nedenle alıyorunuz gibi gelmesin.
Trafikte ölmeyin, öldürmeyin bu neden yeerince gerçekci değlmi. Asıl amaç bu…